Ve světě tradiční čínské medicíny a dalších prastarých léčebných systémů kultur z celého světa nejsou medicínské houby žádnou novinkou. O jejich blahodárném vlivu na lidské zdraví věděli už staří Egypťané, narazit bychom však na ně mohli i ve Vietnamu či Japonsku a Rusku. V posledních letech s nárůstem popularity funkční a holistické medicíny se medicinální, někdy nazývané také funkční houby, pomalu vrací zpátky na výsluní.
Reishi je asi nejznámější funkční houba.
Přestože mezi nejznámější medicinální houby patří zejména reishi, rozhodně není jediná medicinální houba, která stojí za vyzkoušení. V dnešním článku si proto představíme sedm nejlepších druhů funkčních hub a jejich účinky na náš organismus.
Jak se liší medicinální houby od běžných hub?
Po celém světě bychom našli na dva tisíce druhů jedlých hub – jak se však liší funkční houby od těch, ze kterých uvaříme výbornou polévku nebo smaženici? Hlavní rozdíl spočívá v obsahu celé řady účinných látek, jako jsou beta-glukany, antioxidanty či lektin. Ačkoliv i v běžných houbách rostoucích v českých luzích a hájích najdeme spoustu zdraví prospěšných látek, s funkčními houbami se jednoduše v ohledu zdravotních benefitů nemohou měřit. A jaké tedy mají medicinální houby účinky na náš organismus?
Jaké mají funkční houby účinky na naše tělo?
Medicinální houby patří do kategorie Superfoods=superpotraviny, které mají vysoký obsah prospěšných látek.
Přestože se nejedná o léčivo jako takové – medicinální houby a produkty z nich řadíme mezi doplňky stravy – nabídnou celou řadu nutričních a zdravotních benefitů pro náš organismus. Mezi ty hlavní patří například:
Podpora imunitního systému
Ochrana buněk před oxidativním stresem
Regulace zánětlivých procesů v těle
Harmonizace hladiny krevního cukru a cholesterolu
Podpora mozku, nervového systému a kognitivních funkcí
Zvýšení energie a výdrže
Zvýšení libida
Potenciální prevence nádorových onemocnění
Beta glukany
Asi nejdůležitější látkou obsaženou ve funkčních houbách jsou tzv. beta glukany. Tyto přírodní komplexní polysacharidy jsou zásadní zejména z hlediska podpory naší imunity a obranné reakce organismu, a to především z v oblasti prevence bakteriálních a parazitárních chorob. Ačkoliv se obsah beta glukanů u jednotlivých druhů medicinálních hub liší, najdeme je v téměř každé z nich.
Blokace aromatázy
Preventivní užívání medicinálních hub je vhodnou volbou zejména pro ženy, které ohrožuje vznik prsních nádorů – látky obsažené v těchto houbách totiž do jisté míry blokují enzym aromatázy, který produkuje estrogen a který je spjat s tímto zhoubným onemocněním.
Lektin
Z hlediska prevence a ochrany před vznikem a dělením rakovinných buněk je poměrně zásadní také obsažený lektin. Jak naznačují některé studie, tato látka má velký potenciál v prevenci i podpoře při léčbě tohoto onemocnění.
Antioxidanty
Zapomínat bychom neměli ani na celou řadu antioxidantů, které funkční houby obsahují. Ty jsou také jedním z důvodů, proč jsou tyto houby považované za zdroj dlouhověkosti některých dávných kultur – chrání buňky před oxidativním stresem, který urychluje jejich stárnutí.
Funkční houby jako adaptogeny
Medicinální houby však neposkytují ochranu pouze před stresem oxidativním. Veliký potenciál vykazují také jako adaptogeny, mezi které se řadí. Adaptogeny jednoduše pomáhají zvýšit naši odolnost proti stresu díky regulaci stresového hormonu kortizolu.
Nejznámější medicinální houby
1. Reishi – Lesklokorka lesklá
Když se řekne medicinální houba, většina z nás si vybaví právě reishi, kterou můžeme znát také pod českým názvem lesklokorka lesklá, případně latinským Ganoderma lucidum. Ta je díky svým účinkům obvykle součástí doplňků stravy pro podporu imunity, kvalitního spánku a redukci stresu. Někteří pravidelní uživatelé této funkční houby rovněž nedají dopustit na její využití při obtížích s dýchacími cestami a plícemi. Za zmínku stojí také vliv na normální hladinu krevního cukru. Benefity pravidelného užívání reishi rovněž ocení muži, které trápí obtíže s močovým traktem.
Kaštanově lesklá barva je pro Reishi typickým znamením.
Za celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo stojí především obsah velkého množství antioxidantů, plného spektra esenciálních aminokyselin a vitamínů a minerálů. Zásadní je zejména obsažené železo, selen a vitamíny B komplexu. Díky tomu nachází využití při zvýšeném vyčerpání a únavě, chudokrevnosti či obtížích s mentálním zdravím. Dopustit na lesklokorku nedají také studenti či osoby s psychicky náročným zaměstnáním, jelikož pomáhá k lepšímu soustředění a kvalitnímu spánku.
Pokud bychom se podívali do historie této funkční houby, zjistíme, že jejích účinků využívali čínští taoističtí mnichové už před dvěma tisíci lety. V Číně byla lesklokorka považována za houbu dlouhověkosti, což je také důvodem, proč je dodnes nedílnou součástí systému tradiční čínské medicíny. Pro citelný účinek je však nutné reishi, případně doplňky stravy s jejím obsahem, užívat dlouhodobě a pravidelně. Více o reishi.
Jak napovídá český název této funkční houby, Cordyceps – housenice čínská, nejedná se o právě lahodně vypadající houbu. Nepříliš vábný je také způsob, jakým cordyceps cizopasí na hmyzu, kterému prorůstá tělem.
Cordyceps je v tradiční čínské medicíně užívána pro celkové posílení organismu a zpomalení stárnutí.
Navzdory nepříliš lákavému vzhledu však v sobě tato houba skrývá celou řadu účinných látek – mezi vyzdvihované účinky patří především snížení únavy a vyčerpání, zlepšení obranyschopnosti či regulace krevního tlaku a probíhajících zánětů v těle.
Její pravidelné užívání ocení také sportovci – díky svému vlivu na produkci adenosinu a ATP v buňkách (zdroje energie) se z této funkční houby může stát přírodní náhrada tzv. pre-workoutů, které sportovci užívají k povzbuzení před sportovním výkonem. Cordyceps pomůže nejen k lepšímu výkonu, ale vytrvalosti. S vytrvalostí při sportu souvisí i fakt, že cordyceps dle některých studií dokáže rozšiřovat aortu, a to až o 40 %, čímž výrazně zlepšuje průtok krve.
Zapomínat bychom neměli ani na fakt, že už ve staré Číně byla housenice užívána jako afrodiziakum. Důvod je prostý – zatímco u žen zvyšuje libido, muži ocení zlepšení plodnosti a kvality spermií. Podobně jako ostatní funkční houby navíc obsahuje cenné antioxidanty, které působí proti stárnutí, volným radikálům a oxidativnímu stresu.
3. Lion’s mane – Korálovec ježatý
Pod známým anglickým názvem této funkční houby, Lion’s mane (v doslovném překladu lví hříva), se ukrývá houba s českým názvem korálovec ježatý. Setkat se ní však můžeme také pod jejím latinským názvem Hericium. Zdroj barvitých názvů nemusíme hledat příliš dlouho – jedná se o houbu s nezaměnitelných vláknitým povrchem, který na první pohled připomíná ježatou lví hřívu.
Mezi hlavní účinky této medicinální houby patří zejména podpora nervové soustavy, zdraví mozku a růst neuronů. Z tohoto hlediska vyniká především podporou produkce proteinu nervového růstového faktoru NFG a myelinu, které jsou zásadní pro zdravý růst a ochranu nervových buněk neuronů. V praxi to znamená především preventivní ochranu před rizikem vzniku některých neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza.
Rovněž proběhl výzkum účinků korálovce v oblasti krátkodobé paměti. Vědci došli k závěrům, že jeho užívání najde uplatnění především u starších osob, které začínají trápit obtíže s pamětí a koncentrací. Zásadní by mohla být také z hlediska vizuální paměti a zpomalením vzniku nejrůznějších kognitivních poruch.
Zapomínat bychom však neměli ani na obsah významného množství antioxidantů, které jsou známé svou schopností chránit buňky před oxidativním stresem. V tradiční čínské medicíně je tato houba doporučována při špatné náladě, depresích, obtížím s trávením, nedostatkem energie či zadržováním vody v těle. S využitím této houby v léčitelství se však můžeme setkat nejen v Číně, ale například také Japonsku či u původních obyvatel Severní Ameriky a Austrálie.
4. Chaga – Rezavec šikmý
Chaga neboli rezavec šikmý rovněž řadíme mezi cizopasné houby – tentokrát však neprorůstají těla hmyzu, nýbrž kmeny stromů. Tato medicinální houba je tradičně užívána při obtížích s pokožkou a trávením. Vědecké studie rovněž poukazují na velké množství antioxidantů a dalších látek, které podporují trávicí systém a imunitu či regulují zánětlivé procesy v těle. Zároveň se jedná o tzv. adaptogen, tedy přírodní prostředek sloužící k regulaci stresové reakce těla.
Chaga je známá také jako sibiřská čaga.
Jelikož v případě bychom ji našli především v severních oblastech na kmenech bříz, v tradičním léčitelství byla využívána právě v těchto oblastech – ruští léčitelé šestnáctého století ji využívali k léčbě trávicích obtíží a zlepšení zdraví trávicího systému a žaludku.
Právě bříza, na které chaga cizopasí, dodává této medicinální houbě celou řadu cenných látek. Mimo jiné z horní vrstvy březové kůry získává melanin, díky kterému je její užívání prospěšné normálnímu stavu pleti a pomáhá ji chránit před škodlivým UV zářením.
5. Turkey tail – Outkovka pestrá
Turkey tail, Coriolus, outkovka pestrá – všechny tyto názvy označují funkční medicinální houbu, která se vyznačuje vlivem na naši imunitu a obranyschopnosti. Její účinek spočívá ve stimulaci produkce cytokinů. Řadíme ji mezi dřevokazné chorošovité houby, a nebude tak asi žádným překvapením, že na ni můžeme narazit nejen v Asii a Severní Americe, ale také v severní Evropě.
Outkovka pestrá připomíná krocaní ocas. Její výskyt je běžný i v Česku.
Zatímco u nás je tato funkční houba možná trochu přehlížená, v asijských zemích se již tradičně těší velké oblibě. V posledních letech se však stala předmětem zájmu mnoha odborníků a vědců. Výzkumy ukázaly, že obsahuje velké množství polysacharidů, respektive beta glukanů, které jsou známé svým vlivem na lidskou imunitu. Podle tradiční čínské medicíny je navíc outkovka pestrá vhodná pro podporu trávení, zdraví plic, střed a jater či při zadržování vody v organismu. Zároveň se jedná o doplněk stravy, který pomáhá podpořit vitalitu celého těla. Podobně jako ostatní funkční houby navíc obsahuje pořádnou dávku antioxidantů.
6. Shiitake – Houževnatec jedlý
O této japonské funkční houbě slyšel snad každý – méně známá je však také pod svým českým názvem houževnatec jedlý. Za její celosvětovou popularitou stojí zejména fakt, že se nejedná o houbu, která by byla užívána pouze pro podporu zdraví. Jelikož má opravdu výbornou chuť, setkat se ní můžeme například v asijské kuchyni.
Shiitake se používá při léčbě vysokého cholesterolu, překyselení, žaludečních vředů, žlučových kamenů, cukrovky či anémie.
Ať už dáváte přednost shiitake v polévce či ve formě doplňků stravy, účinky má vskutku pestré. Vzhledem k obsahu cenných látek pomáhá podporovat imunitní systém a zdraví našich jater či kardiovaskulárního systému. Ke zdraví srdce a oběhového systému přispívá také svým příznivým vlivem na hladinu cholesterolu v krvi, za zmínku stojí také vysoký obsah vitamínů B komplexu. Zájem vědců navíc v posledních letech vzbudil zejména obsah tzv. lentaninu, který vykazuje velký potenciál v oblasti lokalizace a ničení rakovinných buněk či v boji proti infekcím.
7. Maitake – Sírovec
Poslední funkční houbou, na kterou se dnes podíváme, je Maitake neboli sírovec. Podobně jako Shiitake bychom ji našli primárně v Japonsku a Číně, běžně na ni však můžeme narazit i ve Spojených státech. Ačkoliv se jedná o jedlou houbu, v kuchyni se příliš velké oblibě netěší.
Maitake s Shiitake sdílí i některé obsažené látky, jako jsou beta glukany, vitamíny skupiny B, vitamín C či nejrůznější minerály. Rovněž ji můžeme zařadit mezi adaptogeny s příznivým vlivem na náš imunitní systém. Tradiční čínská medicína využívá její účinky také při psychických obtížích. Opět platí, že pro co nejvyšší účinek na náš organismus je vhodné její pravidelné a dlouhodobé užívání.
Další druhy medicinálních hub
Přestože jsme si dnes představili nejlepší medicinální houby a jejich benefity, je třeba dodat, že rozhodně nejsou jediné. K dostání je velké množství nejrůznějších druhů s různými zdravotními účinky. Za zmínku stojí například Polyporus, Tremella či Agaricus neboli žampion brazilský. Asi ani nemusíme připomínat populární hlívu ústřičnou, která patří mezi jednu z mála funkčních hub, na kterou můžeme narazit i u nás v českých lesích.
Jak vybrat kvalitní doplňky stravy s funkčními houbami?
Jelikož většinu medicinálních hub nalezneme nejblíže v severních oblastech Finska či v Rusku, pravděpodobně si je sami nenasbíráme. Je tak třeba zapátrat v řadách doplňků stravy, ať už ve formě prášku či kapslí nebo tablet. Pro skutečně citelný účinek na náš organismus je však nutné dbát na co nejvyšší kvalitu surovin i zpracování, a především vysoký obsah účinných látek. Vyhnout bychom se měli zejména produktům, které obsahují nadbytečné množství škrobu a mycelia. Ačkoliv se tyto látky ve funkčních medicinálních houbách přirozeně vyskytují, samy o sobě nemají valný zdravotní účinek. Z hlediska zdravotních benefitů nás tak zajímá primárně obsah beta glukanů, ergosterolu, triterpenoidů a samozřejmě také vitamínů a minerálů či antioxidantů.
Dragan Gašić je vášnivým zastáncem přírodních léčiv a zakladatelem značky CBD STAR. Své hluboké znalosti o konopí a jeho léčivých účincích získal díky dlouhodobému studiu a výzkumu. Jeho cílem je zpřístupnit kvalitní CBD produkty co nejširšímu okruhu lidí a přispět tak k jejich celkové pohodě a zdraví.
Medicinální houby: 7 nejlepších druhů a jejich benefity
CBD IMMUNITY ADAPTOGENS
Medicinální houby Reishi a Chaga + CBD
CBD ACTIVE ADAPTOGENS
Medicinální houby Lion's mane a Cordyceps + CBD
Ve světě tradiční čínské medicíny a dalších prastarých léčebných systémů kultur z celého světa nejsou medicínské houby žádnou novinkou. O jejich blahodárném vlivu na lidské zdraví věděli už staří Egypťané, narazit bychom však na ně mohli i ve Vietnamu či Japonsku a Rusku. V posledních letech s nárůstem popularity funkční a holistické medicíny se medicinální, někdy nazývané také funkční houby, pomalu vrací zpátky na výsluní.
Reishi je asi nejznámější funkční houba.
Přestože mezi nejznámější medicinální houby patří zejména reishi, rozhodně není jediná medicinální houba, která stojí za vyzkoušení. V dnešním článku si proto představíme sedm nejlepších druhů funkčních hub a jejich účinky na náš organismus.
Jak se liší medicinální houby od běžných hub?
Po celém světě bychom našli na dva tisíce druhů jedlých hub – jak se však liší funkční houby od těch, ze kterých uvaříme výbornou polévku nebo smaženici? Hlavní rozdíl spočívá v obsahu celé řady účinných látek, jako jsou beta-glukany, antioxidanty či lektin. Ačkoliv i v běžných houbách rostoucích v českých luzích a hájích najdeme spoustu zdraví prospěšných látek, s funkčními houbami se jednoduše v ohledu zdravotních benefitů nemohou měřit. A jaké tedy mají medicinální houby účinky na náš organismus?
Jaké mají funkční houby účinky na naše tělo?
Medicinální houby patří do kategorie Superfoods=superpotraviny, které mají vysoký obsah prospěšných látek.
Přestože se nejedná o léčivo jako takové – medicinální houby a produkty z nich řadíme mezi doplňky stravy – nabídnou celou řadu nutričních a zdravotních benefitů pro náš organismus. Mezi ty hlavní patří například:
Beta glukany
Asi nejdůležitější látkou obsaženou ve funkčních houbách jsou tzv. beta glukany. Tyto přírodní komplexní polysacharidy jsou zásadní zejména z hlediska podpory naší imunity a obranné reakce organismu, a to především z v oblasti prevence bakteriálních a parazitárních chorob. Ačkoliv se obsah beta glukanů u jednotlivých druhů medicinálních hub liší, najdeme je v téměř každé z nich.
Blokace aromatázy
Preventivní užívání medicinálních hub je vhodnou volbou zejména pro ženy, které ohrožuje vznik prsních nádorů – látky obsažené v těchto houbách totiž do jisté míry blokují enzym aromatázy, který produkuje estrogen a který je spjat s tímto zhoubným onemocněním.
Lektin
Z hlediska prevence a ochrany před vznikem a dělením rakovinných buněk je poměrně zásadní také obsažený lektin. Jak naznačují některé studie, tato látka má velký potenciál v prevenci i podpoře při léčbě tohoto onemocnění.
Antioxidanty
Zapomínat bychom neměli ani na celou řadu antioxidantů, které funkční houby obsahují. Ty jsou také jedním z důvodů, proč jsou tyto houby považované za zdroj dlouhověkosti některých dávných kultur – chrání buňky před oxidativním stresem, který urychluje jejich stárnutí.
Funkční houby jako adaptogeny
Medicinální houby však neposkytují ochranu pouze před stresem oxidativním. Veliký potenciál vykazují také jako adaptogeny, mezi které se řadí. Adaptogeny jednoduše pomáhají zvýšit naši odolnost proti stresu díky regulaci stresového hormonu kortizolu.
Nejznámější medicinální houby
1. Reishi – Lesklokorka lesklá
Když se řekne medicinální houba, většina z nás si vybaví právě reishi, kterou můžeme znát také pod českým názvem lesklokorka lesklá, případně latinským Ganoderma lucidum. Ta je díky svým účinkům obvykle součástí doplňků stravy pro podporu imunity, kvalitního spánku a redukci stresu. Někteří pravidelní uživatelé této funkční houby rovněž nedají dopustit na její využití při obtížích s dýchacími cestami a plícemi. Za zmínku stojí také vliv na normální hladinu krevního cukru. Benefity pravidelného užívání reishi rovněž ocení muži, které trápí obtíže s močovým traktem.
Kaštanově lesklá barva je pro Reishi typickým znamením.
Za celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo stojí především obsah velkého množství antioxidantů, plného spektra esenciálních aminokyselin a vitamínů a minerálů. Zásadní je zejména obsažené železo, selen a vitamíny B komplexu. Díky tomu nachází využití při zvýšeném vyčerpání a únavě, chudokrevnosti či obtížích s mentálním zdravím. Dopustit na lesklokorku nedají také studenti či osoby s psychicky náročným zaměstnáním, jelikož pomáhá k lepšímu soustředění a kvalitnímu spánku.
Pokud bychom se podívali do historie této funkční houby, zjistíme, že jejích účinků využívali čínští taoističtí mnichové už před dvěma tisíci lety. V Číně byla lesklokorka považována za houbu dlouhověkosti, což je také důvodem, proč je dodnes nedílnou součástí systému tradiční čínské medicíny. Pro citelný účinek je však nutné reishi, případně doplňky stravy s jejím obsahem, užívat dlouhodobě a pravidelně. Více o reishi.
CBD IMMUNITY ADAPTOGENS
Medicinální houby Reishi a Chaga + CBD
CBD ACTIVE ADAPTOGENS
Medicinální houby Lion's mane a Cordyceps + CBD
2. Cordyceps – Housenice čínská
Jak napovídá český název této funkční houby, Cordyceps – housenice čínská, nejedná se o právě lahodně vypadající houbu. Nepříliš vábný je také způsob, jakým cordyceps cizopasí na hmyzu, kterému prorůstá tělem.
Cordyceps je v tradiční čínské medicíně užívána pro celkové posílení organismu a zpomalení stárnutí.
Navzdory nepříliš lákavému vzhledu však v sobě tato houba skrývá celou řadu účinných látek – mezi vyzdvihované účinky patří především snížení únavy a vyčerpání, zlepšení obranyschopnosti či regulace krevního tlaku a probíhajících zánětů v těle.
Její pravidelné užívání ocení také sportovci – díky svému vlivu na produkci adenosinu a ATP v buňkách (zdroje energie) se z této funkční houby může stát přírodní náhrada tzv. pre-workoutů, které sportovci užívají k povzbuzení před sportovním výkonem. Cordyceps pomůže nejen k lepšímu výkonu, ale vytrvalosti. S vytrvalostí při sportu souvisí i fakt, že cordyceps dle některých studií dokáže rozšiřovat aortu, a to až o 40 %, čímž výrazně zlepšuje průtok krve.
Zapomínat bychom neměli ani na fakt, že už ve staré Číně byla housenice užívána jako afrodiziakum. Důvod je prostý – zatímco u žen zvyšuje libido, muži ocení zlepšení plodnosti a kvality spermií. Podobně jako ostatní funkční houby navíc obsahuje cenné antioxidanty, které působí proti stárnutí, volným radikálům a oxidativnímu stresu.
3. Lion’s mane – Korálovec ježatý
Pod známým anglickým názvem této funkční houby, Lion’s mane (v doslovném překladu lví hříva), se ukrývá houba s českým názvem korálovec ježatý. Setkat se ní však můžeme také pod jejím latinským názvem Hericium. Zdroj barvitých názvů nemusíme hledat příliš dlouho – jedná se o houbu s nezaměnitelných vláknitým povrchem, který na první pohled připomíná ježatou lví hřívu.
Mezi hlavní účinky této medicinální houby patří zejména podpora nervové soustavy, zdraví mozku a růst neuronů. Z tohoto hlediska vyniká především podporou produkce proteinu nervového růstového faktoru NFG a myelinu, které jsou zásadní pro zdravý růst a ochranu nervových buněk neuronů. V praxi to znamená především preventivní ochranu před rizikem vzniku některých neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza.
Rovněž proběhl výzkum účinků korálovce v oblasti krátkodobé paměti. Vědci došli k závěrům, že jeho užívání najde uplatnění především u starších osob, které začínají trápit obtíže s pamětí a koncentrací. Zásadní by mohla být také z hlediska vizuální paměti a zpomalením vzniku nejrůznějších kognitivních poruch.
Zapomínat bychom však neměli ani na obsah významného množství antioxidantů, které jsou známé svou schopností chránit buňky před oxidativním stresem. V tradiční čínské medicíně je tato houba doporučována při špatné náladě, depresích, obtížím s trávením, nedostatkem energie či zadržováním vody v těle. S využitím této houby v léčitelství se však můžeme setkat nejen v Číně, ale například také Japonsku či u původních obyvatel Severní Ameriky a Austrálie.
4. Chaga – Rezavec šikmý
Chaga neboli rezavec šikmý rovněž řadíme mezi cizopasné houby – tentokrát však neprorůstají těla hmyzu, nýbrž kmeny stromů. Tato medicinální houba je tradičně užívána při obtížích s pokožkou a trávením. Vědecké studie rovněž poukazují na velké množství antioxidantů a dalších látek, které podporují trávicí systém a imunitu či regulují zánětlivé procesy v těle. Zároveň se jedná o tzv. adaptogen, tedy přírodní prostředek sloužící k regulaci stresové reakce těla.
Chaga je známá také jako sibiřská čaga.
Jelikož v případě bychom ji našli především v severních oblastech na kmenech bříz, v tradičním léčitelství byla využívána právě v těchto oblastech – ruští léčitelé šestnáctého století ji využívali k léčbě trávicích obtíží a zlepšení zdraví trávicího systému a žaludku.
Právě bříza, na které chaga cizopasí, dodává této medicinální houbě celou řadu cenných látek. Mimo jiné z horní vrstvy březové kůry získává melanin, díky kterému je její užívání prospěšné normálnímu stavu pleti a pomáhá ji chránit před škodlivým UV zářením.
5. Turkey tail – Outkovka pestrá
Turkey tail, Coriolus, outkovka pestrá – všechny tyto názvy označují funkční medicinální houbu, která se vyznačuje vlivem na naši imunitu a obranyschopnosti. Její účinek spočívá ve stimulaci produkce cytokinů. Řadíme ji mezi dřevokazné chorošovité houby, a nebude tak asi žádným překvapením, že na ni můžeme narazit nejen v Asii a Severní Americe, ale také v severní Evropě.
Outkovka pestrá připomíná krocaní ocas. Její výskyt je běžný i v Česku.
Zatímco u nás je tato funkční houba možná trochu přehlížená, v asijských zemích se již tradičně těší velké oblibě. V posledních letech se však stala předmětem zájmu mnoha odborníků a vědců. Výzkumy ukázaly, že obsahuje velké množství polysacharidů, respektive beta glukanů, které jsou známé svým vlivem na lidskou imunitu. Podle tradiční čínské medicíny je navíc outkovka pestrá vhodná pro podporu trávení, zdraví plic, střed a jater či při zadržování vody v organismu. Zároveň se jedná o doplněk stravy, který pomáhá podpořit vitalitu celého těla. Podobně jako ostatní funkční houby navíc obsahuje pořádnou dávku antioxidantů.
6. Shiitake – Houževnatec jedlý
O této japonské funkční houbě slyšel snad každý – méně známá je však také pod svým českým názvem houževnatec jedlý. Za její celosvětovou popularitou stojí zejména fakt, že se nejedná o houbu, která by byla užívána pouze pro podporu zdraví. Jelikož má opravdu výbornou chuť, setkat se ní můžeme například v asijské kuchyni.
Shiitake se používá při léčbě vysokého cholesterolu, překyselení, žaludečních vředů, žlučových kamenů, cukrovky či anémie.
Ať už dáváte přednost shiitake v polévce či ve formě doplňků stravy, účinky má vskutku pestré. Vzhledem k obsahu cenných látek pomáhá podporovat imunitní systém a zdraví našich jater či kardiovaskulárního systému. Ke zdraví srdce a oběhového systému přispívá také svým příznivým vlivem na hladinu cholesterolu v krvi, za zmínku stojí také vysoký obsah vitamínů B komplexu. Zájem vědců navíc v posledních letech vzbudil zejména obsah tzv. lentaninu, který vykazuje velký potenciál v oblasti lokalizace a ničení rakovinných buněk či v boji proti infekcím.
7. Maitake – Sírovec
Poslední funkční houbou, na kterou se dnes podíváme, je Maitake neboli sírovec. Podobně jako Shiitake bychom ji našli primárně v Japonsku a Číně, běžně na ni však můžeme narazit i ve Spojených státech. Ačkoliv se jedná o jedlou houbu, v kuchyni se příliš velké oblibě netěší.
Maitake s Shiitake sdílí i některé obsažené látky, jako jsou beta glukany, vitamíny skupiny B, vitamín C či nejrůznější minerály. Rovněž ji můžeme zařadit mezi adaptogeny s příznivým vlivem na náš imunitní systém. Tradiční čínská medicína využívá její účinky také při psychických obtížích. Opět platí, že pro co nejvyšší účinek na náš organismus je vhodné její pravidelné a dlouhodobé užívání.
Další druhy medicinálních hub
Přestože jsme si dnes představili nejlepší medicinální houby a jejich benefity, je třeba dodat, že rozhodně nejsou jediné. K dostání je velké množství nejrůznějších druhů s různými zdravotními účinky. Za zmínku stojí například Polyporus, Tremella či Agaricus neboli žampion brazilský. Asi ani nemusíme připomínat populární hlívu ústřičnou, která patří mezi jednu z mála funkčních hub, na kterou můžeme narazit i u nás v českých lesích.
Jak vybrat kvalitní doplňky stravy s funkčními houbami?
Jelikož většinu medicinálních hub nalezneme nejblíže v severních oblastech Finska či v Rusku, pravděpodobně si je sami nenasbíráme. Je tak třeba zapátrat v řadách doplňků stravy, ať už ve formě prášku či kapslí nebo tablet. Pro skutečně citelný účinek na náš organismus je však nutné dbát na co nejvyšší kvalitu surovin i zpracování, a především vysoký obsah účinných látek. Vyhnout bychom se měli zejména produktům, které obsahují nadbytečné množství škrobu a mycelia. Ačkoliv se tyto látky ve funkčních medicinálních houbách přirozeně vyskytují, samy o sobě nemají valný zdravotní účinek. Z hlediska zdravotních benefitů nás tak zajímá primárně obsah beta glukanů, ergosterolu, triterpenoidů a samozřejmě také vitamínů a minerálů či antioxidantů.
Zdroje
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21383512/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18844328/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2671032/
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2014.950391
https://cir.nii.ac.jp/crid/1573668926660934784
Dragan Gašić je vášnivým zastáncem přírodních léčiv a zakladatelem značky CBD STAR. Své hluboké znalosti o konopí a jeho léčivých účincích získal díky dlouhodobému studiu a výzkumu. Jeho cílem je zpřístupnit kvalitní CBD produkty co nejširšímu okruhu lidí a přispět tak k jejich celkové pohodě a zdraví.