Každé malé dítě ví, že základem pevného zdraví je imunitní systém a obranyschopnost našeho organismu. Pokud však máte školní hodiny biologie dávno za sebou, možná už si na principy fungování imunitního systému vzpomínáte jen s velkými obtížemi. Přitom se jedná o poměrně zásadní prvek našeho zdravotního stavu, který bychom rozhodně neměli zanedbávat. Pokud chcete svou imunitu podpořit i jinak než obligátním zařazením vitamínu C do jídelníčku, následující řádky jsou právě pro vás. Pojďme se hezky zblízka podívat, co to ten imunitní systém vlastně je, jak funguje a čím ho můžeme efektivně posílit.
Slouží k udržení pevného zdraví
Co je imunitní systém?
Jednoduše řečeno, imunitní systém je soubor orgánů, tkání, bílých krvinek a celé řady látek, které společně chrání náš organismus před vnějšími hrozbami, jako jsou bakterie, viry, houby, mikrobiomy či parazité. Tím pomáhá předcházet rozvoji celé řady lehčích i skutečně vážných onemocnění.
Jak funguje a co dělá imunitní systém?
Primární funkcí imunitního systému je udržení pevného zdraví, alespoň z hlediska vnějších rizik a hrozeb. Jako takový má tak za úkol eliminovat či alespoň limitovat poškození, které mohou nepřátelské organismy napáchat v našem těle. Zároveň dokáže rozeznat a následně odstranit i naše vlastní buňky, které již neplní svou funkci či jsou vadné.
Tento systém rozpoznávání může bohužel v některých případech selhat. Typicky se jedná o tzv. autoimunitní choroby, kdy tělo provádí útok proti vlastním zdravým buňkám. Příkladem autoimunitních chorob může být například revmatoidní artritida, lupus či Crohnova choroba.
Imunitní systém je jako štít
Co je součástí imunitního systému?
Přestože imunitní systém často vnímáme jako celek, skládá se ze dvou hlavních částí: Nespecifické imunity (1) a specifické imunity (2). Zatímco s nespecifickou imunitou se již rodíme, specifickou imunitu získává v průběhu života. Pokud se zaměříme na specifickou a nespecifickou imunitu jako celek, je tvořena mnoha orgány:
mandlemi,
kostní dření,
lymfatickými uzlinami,
brzlíkem,
slezinou,
appendixem neboli slepým střevem.
Nespecifická imunita
Pojďme se blíže podívat na první z nich, tedy nespecifickou imunitu, se kterou se můžete setkat pod názvem vrozená, přirozená či neadaptivní. Jak její různé názvy napovídají, tento druh obranyschopnosti máme zapsaný hluboko v naší DNA, a nelze ji tak měnit či získat dodatečně. Na rozdíl od specifické imunity nedisponuje “pamětí”, díky které by si zapamatovala setkání s viry, bakteriemi a dalšími patogeny. Zkrátka a jednoduše reaguje na každý antigen stejně a bez rozdílu. Jako taková je velice pohotová a dokáže reagovat v rámci minut, což znamená, že je naší první obrannou linií vůči vnějším škodlivým vlivům.
Specifická imunita
Druhou složkou našeho imunitního systému je tzv. specifická imunita, kterou si naše tělo musí vytvořit v průběhu života. Specifická imunita s pomocí nespecifické imunity vytváří protilátky ve formě speciálních proteinů, které následně chrání organismus před konkrétními hrozbami. Protilátky jsou vytvářeny tzv. B-lymfocyty poté, co dojde k setkání s daným patogenem. Jakmile se tělo s danou hrozbou opětovně setká, okamžitě ji rozpozná a je schopné se začít efektivně bránit. Přirozené fungování specifické imunity mohou narušit různá vážná onemocnění, typickým příkladem budiž AIDS.
Jak funguje imunitní reakce?
Představili jsme si imunitní systém a jeho jednotlivé složky. Jak však celý proces funguje? Jak dokáže tělo rozpoznat hrozbu a následně ji eliminovat? K rozeznání hrozby dochází pomocí identifikace signálů z tzv. DAMPS molekul, které iniciují a udržují neinfekční zánětlivou odpověď, či PAMS molekul, které iniciují a udržují infekční zánětlivou odpověď. Antigenem, tedy látkou, která nastartuje imunitní reakci, tak může být široké spektrum hrozeb:
patogeny (viry či bakterie),
jedy a toxiny (štípnutí vosy nebo kousnutí hada),
neinfekční fyzické poranění (popálenina),
genetické poškození buňky (rakovina).
A jak celý proces probíhá? V prvé řadě imunitní systém provede detekci proteinů na povrchu všech buněk. Pokud bílé krvinky, respektive lymfocyty, narazí na potenciální hrozbu, označí ji protilátkou imunoglobulin. Na takto označené patogeny následně zaútočí fagocyty, které ho obklopí a pohltí. A hrozba je odstraněna!
Jak udržet imunitní systém ve zdravé formě?
Starost o imunitní systém
Aby naše imunitní odezva fungovala tak, jak má, dbát bychom měli především na zdravou životosprávu. Ta zahrnuje:
pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem živin, minerálů a vitamínů,
zdravou tělesnou hmotnost,
minimalizaci či eliminaci konzumace alkoholu a kouření,
dostatečný a kvalitní spánek,
dostatečnou fyzickou aktivitu,
minimalizaci stresu,
povinná očkování a pravidelná přeočkování.
Co negativně ovlivňuje imunitní systém?
Kromě špatné životosprávy může imunitní systém negativně ovlivnit také řada onemocnění či některé typy léků. Mezi vlivy, které mohou snížit obranyschopnost těla, či naopak zbytečně zvyšují imunitní reakci, patří například:
Alergie: Při alergické reakci imunitní systém přehnaně reaguje na neškodné látky, se kterými se běžně setkáváme v každodenním životě.
Autoimunitní onemocnění: Imunitní systém útočí na své vlastní zdravé buňky. Jedná se například o revmatickou artritidu, lupus či chronický zánět štítné žlázy.
Primární imunodeficience: Vrozené dysfunkce imunitního systému.
Infekce: Mononukleóza či HIV negativně ovlivňují imunitní systém.
Rakovina: Imunitní systém mohou zasáhnout některé typy rakoviny, jako je leukémie, lymfom a myelom.
Sepse: Přehnaná reakce imunitního systému na infekci. Může vést k selhání orgánů či být fatální.
Medikace: Imunitní systém mohou negativně ovlivnit některé léky, jako například kortikosteroidy.
Tipy, jak posílit imunitní systém
Aby imunitní systém správně fungoval, není na škodu ho cíleně posilovat. Zpravidla se jedná o malé úpravy životního stylu, které do svého života zvládne zakomponovat skutečně každý z nás. Co tedy můžete udělat pro zvýšení obranyschopnosti svého těla?
1. Jídelníček bohatý na vitamíny a kvalitní tuky
Prvním krokem k pevnému zdraví a odolné imunitě by měl být především vyvážený jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, luštěniny, ale také ořechy a semínka. Tyto potraviny obsahují nejen zdraví prospěšné vitamíny (z hlediska imunity je třeba dbát zejména na příjem vitamínu C a D), ale také řadu antioxidantů a zdravé tuky. Klíčové jsou zejména omega-3 mastné kyseliny, které tělu dodáme například pravidelnou konzumací ryb či semínek.
2. Dostatek pohybu
Máte sedavé zaměstnání a moc toho za den nenachodíte? To se bohužel může negativně promítnout do stavu vaší imunity. Pokud chcete zvýšit obranyschopnost svého organismu, zařaďte pravidelnou pohybovou aktivitu. Není třeba cílit na špičkové sportovní výkony, právě naopak – nadměrná fyzická aktivita by vám mohla udělat medvědí službu a imunitu spíše potlačit. Ideální jsou středně náročné sporty a aktivity, jako například cyklistika, cvičení v posilovně i s vlastní vahou, běh nebo svižná chůze. Přestože pohyb bychom měli svému tělu dopřát ideálně každý den, snažte se pohybové aktivitě věnovat alespoň 150 minut týdně.
3. Zdravá tělesná hmotnost
Jak již bylo řečeno, na imunitní systém může mít výrazný negativní vliv nadváha a obezita. Výzkumy dokonce uvádějí, že nadměrná váha může snížit účinnost některých vakcín a očkování (3).
Prvním ukazatelem, že je možná čas shodit nějaká ta kila, vám může být BMI index, který si zvládnete sami spočítat pomocí speciální kalkulačky dostupné na internetu. Zároveň však mějte na paměti, že se jedná o velice obecnou metodu stanovení vhodné váhy, která nebere v potaz množství svalové hmoty či celkovou stavbu těla.
4. Konec se zlozvyky
Jste často nemocní? Na vině by mohla být nadměrná konzumace alkoholu či kouření. Přestože může být obtížné se těchto zlozvyků zbavit, vaše obranyschopnost se vám odvděčí menší náchylností k infekcím a virózám. Na kouření dejte pozor zejména v případě, že se ve vaší rodině vyskytují různá autoimunitní onemocnění, jako například revmatoidní artritida – kouření zvyšuje riziko rozvoje této choroby a v případě, že se u vás již první příznaky objevily, je může dále prohlubovat.
5. Dostatečný spánek
S nadsázkou se dá říci, že spánek a imunita jsou dvěma stranami téže mince. Je bez debat, že snížená kvalita či nedostatek spánku přímo souvisí se zhoršenou imunitou a naopak zvýšenou náchylností k infekcím. Do rizikové skupiny patříte už v případě, že pravidelně naspíte méně než šest hodin spánku denně (4). V ideálním případě bychom měli naspat sedm až devět hodin; pokud máte problémy s usínáním či se v noci často budíte, možná přišel čas na zařazení správné spánkové hygieny.
6. Doplňky stravy
Jak s kvalitou spánku, tak obranyschopností těla vám mohou pomoci rozmanité doplňky stravy. Mezi ověřené stálice patří zejména potravinové doplňky s obsahem vitamínu C či D a dalších nezbytných stopových prvků. Odolnost vůči negativním vlivům můžete podpořit také konzumací adaptogenů, jako jsou medicinální neboli funkční houby. A chcete-li zabít dvě mouchy jednou ranou a zlepšit jak odolnost organismu, tak kvalitu spánku, sáhnout můžete po doplňcích, které kombinují funkční houby s CBD.
7. Péče o střevní mikrobiom
Důležitou, ale mnohdy zanedbávanou součástí imunitního systému jsou naše střeva, potažmo bakterie, které je obývají. V lidských střevech se přirozeně vyskytují tzv. laktobacily a další probiotika, která se starají o rovnováhu střevní mikroflóry a brání přemnožení škodlivých bakterií a patogenů. Jejich funkci můžete podpořit jak konzumací samotných probiotik, tak prebiotik, kterými se tyto “hodné” bakterie živí. Obzvláště důležité je užívání probiotik po dobrání antibiotik či před cestou do cizokrajných destinací.
8. Minimální konzumace cukru
K přemnožení patogenů ve střevech, ale také celé řadě dalších problémů s imunitou, může vést rovněž nadměrná konzumace cukru. Ten mimo jiné přispívá k rozvoji obezity či nadváhy, tedy dalšímu rizikovému faktoru vedoucímu ke zhoršení imunity. Nemluvě o cukrovce, která opět snižuje funkci imunitního systému. Kromě omezení slazených nápojů věnujte zvýšenou pozornost průmyslově zpracovaným potravinám. Ty obsahují více cukru, než tušíte – stačí jediný pohled na složení a nutriční profil.
9. Pitný režim
Přestože pitným režimem neovlivníme obranyschopnost přímo, je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Opět však platí, že bychom měli pít především neslazené nápoje, tedy čistou vodu, minerálky a čaje. Pozor dejte nejen na sladké nápoje, ale také ovocné džusy. Přestože obsahují nálož vitamínů a minerálů, najdeme v nich také nezanedbatelné množství cukru!
10. Regulace stresu
Posledním, ale neméně významným krokem k posílení imunity je redukce stresu. Dlouhodobý stres, který zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi, totiž přímou úměrou zvyšuje zánětlivost v organismu, čímž oslabuje náš imunitní systém. A jak proti stresu bojovat skutečně efektivně? Sázkou na jistotu je především meditace, pravidelný pohyb, dechová cvičení, či třeba doplňky stravy v podobě CBD produktů.
Dragan Gašić je vášnivým zastáncem přírodních léčiv a zakladatelem značky CBD STAR. Své hluboké znalosti o konopí a jeho léčivých účincích získal díky dlouhodobému studiu a výzkumu. Jeho cílem je zpřístupnit kvalitní CBD produkty co nejširšímu okruhu lidí a přispět tak k jejich celkové pohodě a zdraví.
Probuzení se ztuhlým krkem a šíjí někdy zažil snad každý z nás. Čas vyrazit na masáž k profesionálovi není, partner či partnerka pomocnou ruku nenabídli a léky na bolest nezabírají. Nebojte, ztuhlé šíje se s trochou šikovnosti dokážete rychle zbavit i sami. Připravili jsme si pro vás nejen praktické tipy na vlastní masáž, ale také …
Neuropatie je onemocnění, které pacientům výrazně zasahuje do života. Bolest, mravenčení, ale také třeba změna citlivosti rukou a nohou jsou u mnohých na denním pořádku. Přestože se jedná o chronický problém, který se může s postupem času zhoršovat, naštěstí existuje celá řada metod, jak příznaky efektivně mírnit či zcela odstranit. Ať už neuropatie trápí vás, …
V moderní době, kdy naši pozornost rozptylují nejen pracovní povinnosti, ale také neustálý příval informací na sociálních sítích, je obtížné skutečně prožít přítomný okamžik. Uniknout ze začarovaného kruhu stresu a rozptýlení vám pomůže mindfulness, neboli všímavost. Tato technika vycházející z buddhistické meditace si získává stále větší oblibu jako účinný nástroj pro zlepšení duševního zdraví a …
Endometrióza je strašák podbřišku každé ženy. Na odhalení této bolestivé nemoci se často čeká až několik let a standardní léčba probíhá chirurgicky nebo hormonálně, což s sebou nese i spoustu vedlejších účinků. Stále větší množství žen s touto nepříjemnou nemocí se proto obrací na produkty z konopí. Co je to endometrióza a dokáže se s …
Imunitní systém – jak funguje a jak ho správně oživit?
Každé malé dítě ví, že základem pevného zdraví je imunitní systém a obranyschopnost našeho organismu. Pokud však máte školní hodiny biologie dávno za sebou, možná už si na principy fungování imunitního systému vzpomínáte jen s velkými obtížemi. Přitom se jedná o poměrně zásadní prvek našeho zdravotního stavu, který bychom rozhodně neměli zanedbávat. Pokud chcete svou imunitu podpořit i jinak než obligátním zařazením vitamínu C do jídelníčku, následující řádky jsou právě pro vás. Pojďme se hezky zblízka podívat, co to ten imunitní systém vlastně je, jak funguje a čím ho můžeme efektivně posílit.
Slouží k udržení pevného zdraví
Co je imunitní systém?
Jednoduše řečeno, imunitní systém je soubor orgánů, tkání, bílých krvinek a celé řady látek, které společně chrání náš organismus před vnějšími hrozbami, jako jsou bakterie, viry, houby, mikrobiomy či parazité. Tím pomáhá předcházet rozvoji celé řady lehčích i skutečně vážných onemocnění.
Jak funguje a co dělá imunitní systém?
Primární funkcí imunitního systému je udržení pevného zdraví, alespoň z hlediska vnějších rizik a hrozeb. Jako takový má tak za úkol eliminovat či alespoň limitovat poškození, které mohou nepřátelské organismy napáchat v našem těle. Zároveň dokáže rozeznat a následně odstranit i naše vlastní buňky, které již neplní svou funkci či jsou vadné.
Tento systém rozpoznávání může bohužel v některých případech selhat. Typicky se jedná o tzv. autoimunitní choroby, kdy tělo provádí útok proti vlastním zdravým buňkám. Příkladem autoimunitních chorob může být například revmatoidní artritida, lupus či Crohnova choroba.
Imunitní systém je jako štít
Co je součástí imunitního systému?
Přestože imunitní systém často vnímáme jako celek, skládá se ze dvou hlavních částí: Nespecifické imunity (1) a specifické imunity (2). Zatímco s nespecifickou imunitou se již rodíme, specifickou imunitu získává v průběhu života. Pokud se zaměříme na specifickou a nespecifickou imunitu jako celek, je tvořena mnoha orgány:
Nespecifická imunita
Pojďme se blíže podívat na první z nich, tedy nespecifickou imunitu, se kterou se můžete setkat pod názvem vrozená, přirozená či neadaptivní. Jak její různé názvy napovídají, tento druh obranyschopnosti máme zapsaný hluboko v naší DNA, a nelze ji tak měnit či získat dodatečně. Na rozdíl od specifické imunity nedisponuje “pamětí”, díky které by si zapamatovala setkání s viry, bakteriemi a dalšími patogeny. Zkrátka a jednoduše reaguje na každý antigen stejně a bez rozdílu. Jako taková je velice pohotová a dokáže reagovat v rámci minut, což znamená, že je naší první obrannou linií vůči vnějším škodlivým vlivům.
Specifická imunita
Druhou složkou našeho imunitního systému je tzv. specifická imunita, kterou si naše tělo musí vytvořit v průběhu života. Specifická imunita s pomocí nespecifické imunity vytváří protilátky ve formě speciálních proteinů, které následně chrání organismus před konkrétními hrozbami. Protilátky jsou vytvářeny tzv. B-lymfocyty poté, co dojde k setkání s daným patogenem. Jakmile se tělo s danou hrozbou opětovně setká, okamžitě ji rozpozná a je schopné se začít efektivně bránit. Přirozené fungování specifické imunity mohou narušit různá vážná onemocnění, typickým příkladem budiž AIDS.
Jak funguje imunitní reakce?
Představili jsme si imunitní systém a jeho jednotlivé složky. Jak však celý proces funguje? Jak dokáže tělo rozpoznat hrozbu a následně ji eliminovat? K rozeznání hrozby dochází pomocí identifikace signálů z tzv. DAMPS molekul, které iniciují a udržují neinfekční zánětlivou odpověď, či PAMS molekul, které iniciují a udržují infekční zánětlivou odpověď. Antigenem, tedy látkou, která nastartuje imunitní reakci, tak může být široké spektrum hrozeb:
A jak celý proces probíhá? V prvé řadě imunitní systém provede detekci proteinů na povrchu všech buněk. Pokud bílé krvinky, respektive lymfocyty, narazí na potenciální hrozbu, označí ji protilátkou imunoglobulin. Na takto označené patogeny následně zaútočí fagocyty, které ho obklopí a pohltí. A hrozba je odstraněna!
Jak udržet imunitní systém ve zdravé formě?
Starost o imunitní systém
Aby naše imunitní odezva fungovala tak, jak má, dbát bychom měli především na zdravou životosprávu. Ta zahrnuje:
Co negativně ovlivňuje imunitní systém?
Kromě špatné životosprávy může imunitní systém negativně ovlivnit také řada onemocnění či některé typy léků. Mezi vlivy, které mohou snížit obranyschopnost těla, či naopak zbytečně zvyšují imunitní reakci, patří například:
Tipy, jak posílit imunitní systém
Aby imunitní systém správně fungoval, není na škodu ho cíleně posilovat. Zpravidla se jedná o malé úpravy životního stylu, které do svého života zvládne zakomponovat skutečně každý z nás. Co tedy můžete udělat pro zvýšení obranyschopnosti svého těla?
1. Jídelníček bohatý na vitamíny a kvalitní tuky
Prvním krokem k pevnému zdraví a odolné imunitě by měl být především vyvážený jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, luštěniny, ale také ořechy a semínka. Tyto potraviny obsahují nejen zdraví prospěšné vitamíny (z hlediska imunity je třeba dbát zejména na příjem vitamínu C a D), ale také řadu antioxidantů a zdravé tuky. Klíčové jsou zejména omega-3 mastné kyseliny, které tělu dodáme například pravidelnou konzumací ryb či semínek.
2. Dostatek pohybu
Máte sedavé zaměstnání a moc toho za den nenachodíte? To se bohužel může negativně promítnout do stavu vaší imunity. Pokud chcete zvýšit obranyschopnost svého organismu, zařaďte pravidelnou pohybovou aktivitu. Není třeba cílit na špičkové sportovní výkony, právě naopak – nadměrná fyzická aktivita by vám mohla udělat medvědí službu a imunitu spíše potlačit. Ideální jsou středně náročné sporty a aktivity, jako například cyklistika, cvičení v posilovně i s vlastní vahou, běh nebo svižná chůze. Přestože pohyb bychom měli svému tělu dopřát ideálně každý den, snažte se pohybové aktivitě věnovat alespoň 150 minut týdně.
3. Zdravá tělesná hmotnost
Jak již bylo řečeno, na imunitní systém může mít výrazný negativní vliv nadváha a obezita. Výzkumy dokonce uvádějí, že nadměrná váha může snížit účinnost některých vakcín a očkování (3).
Prvním ukazatelem, že je možná čas shodit nějaká ta kila, vám může být BMI index, který si zvládnete sami spočítat pomocí speciální kalkulačky dostupné na internetu. Zároveň však mějte na paměti, že se jedná o velice obecnou metodu stanovení vhodné váhy, která nebere v potaz množství svalové hmoty či celkovou stavbu těla.
4. Konec se zlozvyky
Jste často nemocní? Na vině by mohla být nadměrná konzumace alkoholu či kouření. Přestože může být obtížné se těchto zlozvyků zbavit, vaše obranyschopnost se vám odvděčí menší náchylností k infekcím a virózám. Na kouření dejte pozor zejména v případě, že se ve vaší rodině vyskytují různá autoimunitní onemocnění, jako například revmatoidní artritida – kouření zvyšuje riziko rozvoje této choroby a v případě, že se u vás již první příznaky objevily, je může dále prohlubovat.
5. Dostatečný spánek
S nadsázkou se dá říci, že spánek a imunita jsou dvěma stranami téže mince. Je bez debat, že snížená kvalita či nedostatek spánku přímo souvisí se zhoršenou imunitou a naopak zvýšenou náchylností k infekcím. Do rizikové skupiny patříte už v případě, že pravidelně naspíte méně než šest hodin spánku denně (4). V ideálním případě bychom měli naspat sedm až devět hodin; pokud máte problémy s usínáním či se v noci často budíte, možná přišel čas na zařazení správné spánkové hygieny.
6. Doplňky stravy
Jak s kvalitou spánku, tak obranyschopností těla vám mohou pomoci rozmanité doplňky stravy. Mezi ověřené stálice patří zejména potravinové doplňky s obsahem vitamínu C či D a dalších nezbytných stopových prvků. Odolnost vůči negativním vlivům můžete podpořit také konzumací adaptogenů, jako jsou medicinální neboli funkční houby. A chcete-li zabít dvě mouchy jednou ranou a zlepšit jak odolnost organismu, tak kvalitu spánku, sáhnout můžete po doplňcích, které kombinují funkční houby s CBD.
7. Péče o střevní mikrobiom
Důležitou, ale mnohdy zanedbávanou součástí imunitního systému jsou naše střeva, potažmo bakterie, které je obývají. V lidských střevech se přirozeně vyskytují tzv. laktobacily a další probiotika, která se starají o rovnováhu střevní mikroflóry a brání přemnožení škodlivých bakterií a patogenů. Jejich funkci můžete podpořit jak konzumací samotných probiotik, tak prebiotik, kterými se tyto “hodné” bakterie živí. Obzvláště důležité je užívání probiotik po dobrání antibiotik či před cestou do cizokrajných destinací.
8. Minimální konzumace cukru
K přemnožení patogenů ve střevech, ale také celé řadě dalších problémů s imunitou, může vést rovněž nadměrná konzumace cukru. Ten mimo jiné přispívá k rozvoji obezity či nadváhy, tedy dalšímu rizikovému faktoru vedoucímu ke zhoršení imunity. Nemluvě o cukrovce, která opět snižuje funkci imunitního systému. Kromě omezení slazených nápojů věnujte zvýšenou pozornost průmyslově zpracovaným potravinám. Ty obsahují více cukru, než tušíte – stačí jediný pohled na složení a nutriční profil.
9. Pitný režim
Přestože pitným režimem neovlivníme obranyschopnost přímo, je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Opět však platí, že bychom měli pít především neslazené nápoje, tedy čistou vodu, minerálky a čaje. Pozor dejte nejen na sladké nápoje, ale také ovocné džusy. Přestože obsahují nálož vitamínů a minerálů, najdeme v nich také nezanedbatelné množství cukru!
10. Regulace stresu
Posledním, ale neméně významným krokem k posílení imunity je redukce stresu. Dlouhodobý stres, který zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi, totiž přímou úměrou zvyšuje zánětlivost v organismu, čímž oslabuje náš imunitní systém. A jak proti stresu bojovat skutečně efektivně? Sázkou na jistotu je především meditace, pravidelný pohyb, dechová cvičení, či třeba doplňky stravy v podobě CBD produktů.
Dragan Gašić je vášnivým zastáncem přírodních léčiv a zakladatelem značky CBD STAR. Své hluboké znalosti o konopí a jeho léčivých účincích získal díky dlouhodobému studiu a výzkumu. Jeho cílem je zpřístupnit kvalitní CBD produkty co nejširšímu okruhu lidí a přispět tak k jejich celkové pohodě a zdraví.
Související články
Jak se rychle zbavit ztuhlého krku a šíje vlastní masáží
Probuzení se ztuhlým krkem a šíjí někdy zažil snad každý z nás. Čas vyrazit na masáž k profesionálovi není, partner či partnerka pomocnou ruku nenabídli a léky na bolest nezabírají. Nebojte, ztuhlé šíje se s trochou šikovnosti dokážete rychle zbavit i sami. Připravili jsme si pro vás nejen praktické tipy na vlastní masáž, ale také …
Bolestivá neuropatie – příznaky a moderní léčba
Neuropatie je onemocnění, které pacientům výrazně zasahuje do života. Bolest, mravenčení, ale také třeba změna citlivosti rukou a nohou jsou u mnohých na denním pořádku. Přestože se jedná o chronický problém, který se může s postupem času zhoršovat, naštěstí existuje celá řada metod, jak příznaky efektivně mírnit či zcela odstranit. Ať už neuropatie trápí vás, …
Mindfulness: Žijte naplno přítomným okamžikem
V moderní době, kdy naši pozornost rozptylují nejen pracovní povinnosti, ale také neustálý příval informací na sociálních sítích, je obtížné skutečně prožít přítomný okamžik. Uniknout ze začarovaného kruhu stresu a rozptýlení vám pomůže mindfulness, neboli všímavost. Tato technika vycházející z buddhistické meditace si získává stále větší oblibu jako účinný nástroj pro zlepšení duševního zdraví a …
Endometrióza vs. konopí: Blýská nemocným se na lepší časy?
Endometrióza je strašák podbřišku každé ženy. Na odhalení této bolestivé nemoci se často čeká až několik let a standardní léčba probíhá chirurgicky nebo hormonálně, což s sebou nese i spoustu vedlejších účinků. Stále větší množství žen s touto nepříjemnou nemocí se proto obrací na produkty z konopí. Co je to endometrióza a dokáže se s …