Mužský pohlavní hormon testosteron je naprosto zásadní pro správné fungování těla, bohužel řadu mužů trápí v průběhu života jeho pokles a s tím související zdravotní obtíže. Než se však obrátíte na drahé doplňky stravy či dokonce léky, vyzkoušejte naše tipy, jak testosteron zvýšit přirozeně, jednoduše a především úplně zdarma.
Testosteron je pro muže spása
Jaká rizika hrozí při nízké hladině testosteronu
Možná patříte k mužům, kteří nad většinou zdravotních potíží a neduhů raději mávnou rukou a jejich řešení odkládají na poslední chvíli. To se však v případě nízké hladiny pohlavního hormonu testosteronu příliš nevyplácí. Je totiž nedílnou součástí hladkého fungování mnoha procesů v těle, a to ve větší míře, než si většina z nás uvědomuje. Jeho nedostatek tak může vyvolat řádku nepříjemných potíží, které mnohdy vyústí ve vleklé zdravotní komplikace.
Ptáte se, jaká rizika vám hrozí při nízké hladině testosteronu? Pomineme-li jeden z nejznámějších příznaků, snížené libido a problém s erekcí, připravit se můžete na “lahůdky” v podobě zhoršené nálady, podrážděnosti či dokonce depresí v doprovodu snížené energie a nadměrného vyčerpání.
Tím však rizika spojená se snížením produkce testosteronu ani zdaleka nekončí. Hormonální nerovnováha u mužů podobně jako u žen vede k narušení přirozeného metabolismu tuků, a připravit se tak můžete na nárůst hmotnosti, zejména v oblasti břicha. Nemluvě o poklesu svalové hmoty a fyzické síly.
To stále bohužel není všechno. Z dlouhodobého hlediska je snížená hladina pohlavního hormonu riziková především z hlediska řídnutí kostí a rozvoje osteoporózy. S přibývajícím věkem se může rovněž objevit tzv. metabolický syndrom, který zvyšuje riziko vzniku cukrovky druhého typu a srdečních onemocnění. Zkrátka a dobře, o hormonální zdraví se jednoduše vyplatí pečovat.
Jaké signály mohou ukazovat na nízkou hladinu testosteronu
Vylekal vás dlouhý seznam vážných rizik, která se pojí s nízkou hladinou testosteronu? V prvé řadě je třeba říci, že mnohé z těchto neduhů mohou mít i jinou příčinu, například nevhodný životní styl. Pokud však máte podezření, že se vás snížená produkce testosteronu skutečně týká, ukazatelem vám mohou být následující příznaky:
Ztráta svalové hmoty bez zjevné vnější příčiny (například dlouhodobý pobyt na lůžku či výrazné snížení pohybové aktivity),
Problémy s erekcí a snížené libido (opět za předpokladu, že neexistuje jiná příčina, například užívání některých typů medikace či nadměrný stres),
Nárůst tukové tkáně, zejména v oblasti břicha a prsou,
Neplodnost,
Náhlé padání vlasů,
Zvýšená míra únavy a vyčerpání.
Jak spolehlivě určit hladinu testosteronu
Vzhledem k tomu, že všechny výše uvedené příznaky mohou mít i jiné příčiny, než pouze sníženou hladinu testosteronu, jediným skutečně spolehlivým ukazatelem je laboratorní test. Hladina testosteronu vám bude přesně zjištěna po odběru krve. Jedná se o poměrně rychlý a levný zákrok, který dnes provádí většina kvalifikovaných laboratoří. Výsledky testu se zpravidla dozvíte do dvou dnů a na jejich základě se sami rozhodnete, zda zkusíte na hladině testosteronu zapracovat změnou životního stylu, či je nedostatek produkce natolik alarmující, že se nevyhnete návštěvě lékaře.
Co mohou výsledky testu hladiny testosteronu ukázat
Odhodlali jste se zajít na krevní test a v e-mailu vám přistály výsledky. Co všechno z nich lze vyčíst? Zatímco mírné odchylky od normálního rozsahu hodnot mohou poukazovat na problémy s životními stylem, výraznější nedostatek či přebytek testosteronu je mnohdy ukazatelem vážnějších zdravotních obtíží, které blíže diagnostikuje váš lékař. Jednat se může například o:
Problémy s hypofýzou (například hypofýzový nádor, ale jednat se může i běžné příznaky stárnutí),
Nádor v nadledvinkách nebo varlatech,
Sníženou či naopak zvýšenou funkci štítné žlázy,
Adrenopauzu (obdoba ženské menopauzy, souvisí s věkem),
Vyčerpání kortizolu v nadledvinkách.
Pokles testosteronu nepodceňujte
7 způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu
Vyloučili jste vážnější zdravotní příčiny, ale problém se sníženou hladinou testosteronu zůstává? Než začnete nakupovat zásoby všemožných “zázračných” doplňků stravy pro muže za závratné ceny, vyzkoušejte naše základní tipy pro přirozené zvýšení testosteronu. Věřte nebo ne, v drtivé většině případů pomůže už samotná změna životního stylu!
1. Cvičte kardio a zvedejte činky
Nikoho asi nepřekvapí, že první místo mezi našimi tipy zaujímá cvičení. Valná část dospělé populace dnes bohužel pohyb zanedbává, což vede k celé řadě civilizačních onemocnění, včetně poklesu testosteronu. Stejně jako v každém jiném aspektu života je i při cvičení zásadní rovnováha – zkuste zařadit jak kardio, které podpoří kardiovaskulární systém, tak silový trénink. Výzkumy ukazují, že právě silový trénink, jako je vzpírání, velice efektivně stimuluje produkci testosteronu. Vyzkoušet však můžete také intenzivní kruhový trénink HIIT či jakýkoliv pohyb, který vás baví.
2. Dostatečně a kvalitně spěte
Neméně zásadním faktorem je kvalitní spánek a regenerace. Opět existuje celá řada studií, které poukazují na význam spánku pro hormonální rovnováhu a správnou produkci testosteronu. Že vás trápí nespavost? Zkuste naladit svůj cirkadiánní rytmus pomocí vhodné spánkové hygieny. Na léky na spaní rovnou zapomeňte – mnohem vhodnější je z dlouhodobého hlediska přírodní cesta v podobě uklidňujících čajů, hořčíku či CBD.
3. Zlepšete svůj jídelníček
Vzhledem k tomu, že jedním z rizikovým faktorů snížené produkce testosteronu je obezita a nadváha, se nezapomeňte zaměřit i na svůj jídelníček. Ten by měl obsahovat především dostatečné množství zdravých tuků, ale také bílkovin a sacharidů. Naopak se vyhněte vyhněte jednoduchým cukrům a potravinám bohatým na špatný cholesterol. V neposlední řadě si zkuste alespoň zevrubně hlídat kalorický příjem – ke snížení testosteronu může přispívat i přejídání.
Jak na zvýšení testosteronu
4. Zvyšte příjem vitamínu D
Přestože vitamín D je zásadní pro celou řádku tělesných procesů, většina populace trpí jeho nedostatkem. To se může odrazit i v produkci testosteronu. Vsadit můžete jak na co nejpestřejší jídelníček bohatý na ryby, mléčné výrobky a vajíčka a dostatečný pobyt na slunci, tak na doplňky stravy. Zároveň nezapomínejte, je déčko se řadí mezi vitamíny rozpustné v tucích, a je tak možné se jím předávkovat. Opět platí známé přísloví “všeho s mírou”!
5. Snižte stres a kortizol v krvi
Hladinu testosteronu rovněž snižuje nadměrný a dlouhodobý stres, potažmo výkyvy stresového hormonu kortizolu v krvi. Zkuste proto trochu zvolnit a dopřát si dostatek odpočinku a klidu. Pomoci může jak zmiňované CBD, tak nejrůznější relaxační techniky a především dostatek volného času na odpočinek, kdy vypnete od všech povinností.
6. Omezte konzumaci alkoholu
Vzhledem k tomu, že klíčem k hormonální rovnováze je především zdravý životní styl, vás asi nepřekvapí ani náš šestý tip – omezení konzumace alkoholu. Přestože v některých případech může alkohol hladinu testosteronu zvýšit, z drtivé většiny studií vyplývá především jeho negativní vliv v podobě atrofie varlat a jejich snížené funkce. Pokud si neumíte představit večer bez piva či sklenky vína, možná přišel čas na změnu.
7. Vyzkoušejte doplňky stravy
Pokud nic z výše uvedeného nezabralo, obrátit se můžete na potravinové doplňky. Spíše než na lákavé sliby v reklamě však dejte na složení produktů. Z hlediska hladiny testosteronu je užitečný zejména zinek, případně některé typy afrodiziak, jako je ženšen, kotvičník zemní či maca peruánská. Asi však není třeba dodávat, že jejich účinky je třeba brát s rezervou a mít realistická očekávání.
Kanabigerol (CBG) je kanabinoid, což znamená, že je jednou z mnoha látek obsažených v rostlinách konopí. Nejznámějšími kanabinoidy jsou kanabidiol (CBD) a tetrahydrokanabinol (THC), ale v poslední době se objevuje čím dál větší zájem o potenciální výhody CBG. CBG je považován za pramatku jiných kanabinoidů. Důvodem je, že CBGA, kyselina kanabigerolová, se při zahřátí rozpadá …
Dvě asi nejznámější medicinální houby jsme si s v naší pomyslné sérii článků již představili. Reishi a Cordycepsem však jejich výčet ani zdaleka nekončí. Pokud hledáte doplněk stravy, který podpoří celkové zdraví a má nezanedbatelné preventivní účinky, tím pravým adeptem do vašeho jídelníčku by mohl být právě korálovec ježatý. Lze ho nalézt v české přírodě? A jakou moc …
Endometrióza je strašák podbřišku každé ženy. Na odhalení této bolestivé nemoci se často čeká až několik let a standardní léčba probíhá chirurgicky nebo hormonálně, což s sebou nese i spoustu vedlejších účinků. Stále větší množství žen s touto nepříjemnou nemocí se proto obrací na produkty z konopí. Co je to endometrióza a dokáže se s …
Pokud se alespoň okrajově zajímáte o CBD, jistě víte, že tato tři písmena jsou zkratkou slova kanabidiol (anglicky cannabidiol). Jejich účinek na lidské tělo se odvíjí zejména od vlivu, který mají na náš endokanabinoidní systém. V dnešním článku se blíže podíváme na to, co tento systém vlastně je, jakou má v našem těle roli a …
7 způsobů, jak jednoduše zvýšit testosteron
Mužský pohlavní hormon testosteron je naprosto zásadní pro správné fungování těla, bohužel řadu mužů trápí v průběhu života jeho pokles a s tím související zdravotní obtíže. Než se však obrátíte na drahé doplňky stravy či dokonce léky, vyzkoušejte naše tipy, jak testosteron zvýšit přirozeně, jednoduše a především úplně zdarma.
Testosteron je pro muže spása
Jaká rizika hrozí při nízké hladině testosteronu
Možná patříte k mužům, kteří nad většinou zdravotních potíží a neduhů raději mávnou rukou a jejich řešení odkládají na poslední chvíli. To se však v případě nízké hladiny pohlavního hormonu testosteronu příliš nevyplácí. Je totiž nedílnou součástí hladkého fungování mnoha procesů v těle, a to ve větší míře, než si většina z nás uvědomuje. Jeho nedostatek tak může vyvolat řádku nepříjemných potíží, které mnohdy vyústí ve vleklé zdravotní komplikace.
Ptáte se, jaká rizika vám hrozí při nízké hladině testosteronu? Pomineme-li jeden z nejznámějších příznaků, snížené libido a problém s erekcí, připravit se můžete na “lahůdky” v podobě zhoršené nálady, podrážděnosti či dokonce depresí v doprovodu snížené energie a nadměrného vyčerpání.
Tím však rizika spojená se snížením produkce testosteronu ani zdaleka nekončí. Hormonální nerovnováha u mužů podobně jako u žen vede k narušení přirozeného metabolismu tuků, a připravit se tak můžete na nárůst hmotnosti, zejména v oblasti břicha. Nemluvě o poklesu svalové hmoty a fyzické síly.
To stále bohužel není všechno. Z dlouhodobého hlediska je snížená hladina pohlavního hormonu riziková především z hlediska řídnutí kostí a rozvoje osteoporózy. S přibývajícím věkem se může rovněž objevit tzv. metabolický syndrom, který zvyšuje riziko vzniku cukrovky druhého typu a srdečních onemocnění. Zkrátka a dobře, o hormonální zdraví se jednoduše vyplatí pečovat.
Jaké signály mohou ukazovat na nízkou hladinu testosteronu
Vylekal vás dlouhý seznam vážných rizik, která se pojí s nízkou hladinou testosteronu? V prvé řadě je třeba říci, že mnohé z těchto neduhů mohou mít i jinou příčinu, například nevhodný životní styl. Pokud však máte podezření, že se vás snížená produkce testosteronu skutečně týká, ukazatelem vám mohou být následující příznaky:
Jak spolehlivě určit hladinu testosteronu
Vzhledem k tomu, že všechny výše uvedené příznaky mohou mít i jiné příčiny, než pouze sníženou hladinu testosteronu, jediným skutečně spolehlivým ukazatelem je laboratorní test. Hladina testosteronu vám bude přesně zjištěna po odběru krve. Jedná se o poměrně rychlý a levný zákrok, který dnes provádí většina kvalifikovaných laboratoří. Výsledky testu se zpravidla dozvíte do dvou dnů a na jejich základě se sami rozhodnete, zda zkusíte na hladině testosteronu zapracovat změnou životního stylu, či je nedostatek produkce natolik alarmující, že se nevyhnete návštěvě lékaře.
Co mohou výsledky testu hladiny testosteronu ukázat
Odhodlali jste se zajít na krevní test a v e-mailu vám přistály výsledky. Co všechno z nich lze vyčíst? Zatímco mírné odchylky od normálního rozsahu hodnot mohou poukazovat na problémy s životními stylem, výraznější nedostatek či přebytek testosteronu je mnohdy ukazatelem vážnějších zdravotních obtíží, které blíže diagnostikuje váš lékař. Jednat se může například o:
Pokles testosteronu nepodceňujte
7 způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu
Vyloučili jste vážnější zdravotní příčiny, ale problém se sníženou hladinou testosteronu zůstává? Než začnete nakupovat zásoby všemožných “zázračných” doplňků stravy pro muže za závratné ceny, vyzkoušejte naše základní tipy pro přirozené zvýšení testosteronu. Věřte nebo ne, v drtivé většině případů pomůže už samotná změna životního stylu!
1. Cvičte kardio a zvedejte činky
Nikoho asi nepřekvapí, že první místo mezi našimi tipy zaujímá cvičení. Valná část dospělé populace dnes bohužel pohyb zanedbává, což vede k celé řadě civilizačních onemocnění, včetně poklesu testosteronu. Stejně jako v každém jiném aspektu života je i při cvičení zásadní rovnováha – zkuste zařadit jak kardio, které podpoří kardiovaskulární systém, tak silový trénink. Výzkumy ukazují, že právě silový trénink, jako je vzpírání, velice efektivně stimuluje produkci testosteronu. Vyzkoušet však můžete také intenzivní kruhový trénink HIIT či jakýkoliv pohyb, který vás baví.
2. Dostatečně a kvalitně spěte
Neméně zásadním faktorem je kvalitní spánek a regenerace. Opět existuje celá řada studií, které poukazují na význam spánku pro hormonální rovnováhu a správnou produkci testosteronu. Že vás trápí nespavost? Zkuste naladit svůj cirkadiánní rytmus pomocí vhodné spánkové hygieny. Na léky na spaní rovnou zapomeňte – mnohem vhodnější je z dlouhodobého hlediska přírodní cesta v podobě uklidňujících čajů, hořčíku či CBD.
3. Zlepšete svůj jídelníček
Vzhledem k tomu, že jedním z rizikovým faktorů snížené produkce testosteronu je obezita a nadváha, se nezapomeňte zaměřit i na svůj jídelníček. Ten by měl obsahovat především dostatečné množství zdravých tuků, ale také bílkovin a sacharidů. Naopak se vyhněte vyhněte jednoduchým cukrům a potravinám bohatým na špatný cholesterol. V neposlední řadě si zkuste alespoň zevrubně hlídat kalorický příjem – ke snížení testosteronu může přispívat i přejídání.
Jak na zvýšení testosteronu
4. Zvyšte příjem vitamínu D
Přestože vitamín D je zásadní pro celou řádku tělesných procesů, většina populace trpí jeho nedostatkem. To se může odrazit i v produkci testosteronu. Vsadit můžete jak na co nejpestřejší jídelníček bohatý na ryby, mléčné výrobky a vajíčka a dostatečný pobyt na slunci, tak na doplňky stravy. Zároveň nezapomínejte, je déčko se řadí mezi vitamíny rozpustné v tucích, a je tak možné se jím předávkovat. Opět platí známé přísloví “všeho s mírou”!
5. Snižte stres a kortizol v krvi
Hladinu testosteronu rovněž snižuje nadměrný a dlouhodobý stres, potažmo výkyvy stresového hormonu kortizolu v krvi. Zkuste proto trochu zvolnit a dopřát si dostatek odpočinku a klidu. Pomoci může jak zmiňované CBD, tak nejrůznější relaxační techniky a především dostatek volného času na odpočinek, kdy vypnete od všech povinností.
6. Omezte konzumaci alkoholu
Vzhledem k tomu, že klíčem k hormonální rovnováze je především zdravý životní styl, vás asi nepřekvapí ani náš šestý tip – omezení konzumace alkoholu. Přestože v některých případech může alkohol hladinu testosteronu zvýšit, z drtivé většiny studií vyplývá především jeho negativní vliv v podobě atrofie varlat a jejich snížené funkce. Pokud si neumíte představit večer bez piva či sklenky vína, možná přišel čas na změnu.
7. Vyzkoušejte doplňky stravy
Pokud nic z výše uvedeného nezabralo, obrátit se můžete na potravinové doplňky. Spíše než na lákavé sliby v reklamě však dejte na složení produktů. Z hlediska hladiny testosteronu je užitečný zejména zinek, případně některé typy afrodiziak, jako je ženšen, kotvičník zemní či maca peruánská. Asi však není třeba dodávat, že jejich účinky je třeba brát s rezervou a mít realistická očekávání.
Související články
Seznamte se s CBG, novým kanabinoidem v rodině
Kanabigerol (CBG) je kanabinoid, což znamená, že je jednou z mnoha látek obsažených v rostlinách konopí. Nejznámějšími kanabinoidy jsou kanabidiol (CBD) a tetrahydrokanabinol (THC), ale v poslední době se objevuje čím dál větší zájem o potenciální výhody CBG. CBG je považován za pramatku jiných kanabinoidů. Důvodem je, že CBGA, kyselina kanabigerolová, se při zahřátí rozpadá …
Lion’s Mane: Objevte sílu korálovce ježatého
Dvě asi nejznámější medicinální houby jsme si s v naší pomyslné sérii článků již představili. Reishi a Cordycepsem však jejich výčet ani zdaleka nekončí. Pokud hledáte doplněk stravy, který podpoří celkové zdraví a má nezanedbatelné preventivní účinky, tím pravým adeptem do vašeho jídelníčku by mohl být právě korálovec ježatý. Lze ho nalézt v české přírodě? A jakou moc …
Endometrióza vs. konopí: Blýská nemocným se na lepší časy?
Endometrióza je strašák podbřišku každé ženy. Na odhalení této bolestivé nemoci se často čeká až několik let a standardní léčba probíhá chirurgicky nebo hormonálně, což s sebou nese i spoustu vedlejších účinků. Stále větší množství žen s touto nepříjemnou nemocí se proto obrací na produkty z konopí. Co je to endometrióza a dokáže se s …
Co je a jak funguje endokanabinoidní systém?
Pokud se alespoň okrajově zajímáte o CBD, jistě víte, že tato tři písmena jsou zkratkou slova kanabidiol (anglicky cannabidiol). Jejich účinek na lidské tělo se odvíjí zejména od vlivu, který mají na náš endokanabinoidní systém. V dnešním článku se blíže podíváme na to, co tento systém vlastně je, jakou má v našem těle roli a …